22.06.2016

Kolorowa Cantedeskia

Rodzina Araceae - obrazkowate.

Cantedeskii pochodzą z południowo - wschodnich rejonów Afryki. Wywodzą się od dwóch gatunków: żółto kwitnącej cantedeskii Elliota i różowej cantedeskii Rehmana.
Ich kłącza są okrągłe i nieco płaszczone. Liście kolorowych cantedeskii mają kształt strzałkowaty lub lancetowy, często z białymi plamkami. Największą ozdobą tych roślin jest pochwa w szerokiej gamie barw, która otacza kolbę składającą się z bardzo gęsto ułożonych, niepozornych kwiatów.
Bardzo często Cantedeskia nazywana jest kallą, a to błędna nazwa. Została ona zapożyczona od dziko rosnącego gatunku w Polsce - Calla palustris - czermień błotna.
Uprawa kolorowej cantedeskii.
Kolorową cantedeskię możemy uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Do pojemników kłącza sadzimy już na przełomie luty - marzec, natomiast w ogrodzie dopiero w maju. Kłącza sadzimy tak, aby były przykryte 8-10 cm. warstwą podłoża. Odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego. Rośliny te mają duże wymagania świetlne, dlatego wybieramy dla nich jasne miejsca. Po posadzeniu cantedeskie podlewamy bardzo umiarkowanie, dopiero kiedy pojawią się pierwsze liście podlewamy nieco więcej, ale nadal musi być ono ostrożne. Należy koniecznie zapewnić im dobry drenaż, aby nadmiar wody odciekał. Duża wilgotność i wysoka temperatura sprzyja wstępowaniu miękkiej zgnilizny, którą powodują bakterie Erwinia. Nie powinno się zraszać liści. Rośliny nawozimy nawozem wieloskładnikowym. Możemy również dodać do ziemi nawóz koński lub obornik bydlęcy. Cantedeskia zaczyna kwitnąć po 8-10 tygodniach od posadzenia kłaczy i trwa 4-6 tygodni. Po zakończeniu kwitnienia, przez 3-4 tygodnie w dalszym ciągu rośliny nawozimy i podlewamy, ponieważ kłącza nadal przyrastają. Kiedy liście zaczynają żółknąć, całkowicie zaprzestajemy podlewania. Gdy liście zaschną, przycinamy je, a kłącza ostrożnie wykopujemy. Przez zimę kłącza przechowujemy w ażurowych skrzynkach, przykryte trocinami. Optymalna temperatura podczas przechowywania to 10- 12⁰C. Okres spoczynku kłączy powinien wynosić przynajmniej 3 miesiące.
Przekwitnięte kwiaty wyrywamy, przytrzymując kłącze!!!
Uwaga!!! Cantedeskii są roślinami w całości trującymi. Ponadto ich sok trwale plami ubrania.









Szkodniki.
Do groźnych szkodników należą mszyce, wciornastki i przędziorki.
Choroby. 
Największym problemem w uprawie kolorowej cantedeskii jest występowanie miękkiej zgnilizny kłączy, która powoduje gnicie nasady liści, kłączy i korzeni.
Chorobami fizjologicznymi cantedeskii są: podwójne pochwy kwiatostanowe, nadmiernie zwinięte lub zbyt mocno otwarte kwiatostany, przebarwione liście, liście zrośnięte z szypułą kwiatostanu. Najczęstszą przyczyną ich występowania są błędy agrotechniczne jak np. nieprawidłowa temperatura podczas przechowywania, zbyt wysoka temperatura zaraz po posadzeniu lub za długie przechowywani kłączy. 
Deformacje





Źródło:
"Kolorowa Cantedeskia" J. Treder
Mój ogródek Nr 02/2015
Zdjęcia własne

2 komentarze:

  1. Uwielbiam je tylko tak krotko sie nimi cieszymy... 😉😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam je tylko tak krotko sie nimi cieszymy... 😉😊

    OdpowiedzUsuń