12.11.2015

Wpływ Księżyca na rośliny

Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi, który obiega ją w 27 dni i 7 godzin. Orbitą nazywamy drogę, po której Księżyc krąży wokół Ziemi. Ma ona kształt elipsy, przez co odległość Księżyca od Ziemi zmienia się okresowo.
Perygeum to punkt na orbicie, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi i najsilniej na nią oddziałuje. Natomiast apogeum to najdalej położone miejsce na orbicie, wtedy Księżyc najsłabiej oddziałuje na Ziemię.
Najbardziej charakterystyczny cykl księżycowy jest związany z jego fazami. Możemy go opisać w ten sposób: nów - Księżyc znajduje się między Ziemia a Słońcem. W tym czasie Księżyc jest do nas zwrócony nieoświetloną stroną, potem zaczyna go przybywać czyli dopełnia się. Mówimy, że jest w I kwadrze, kiedy linie Ziemia-Księżyc-Słońce tworzą kąt prosty. Po około 14 dniach od nowiu przychodzi pełnia. W tym czasie Ziemia znajduje się między Księżycem a Słońcem. Widać wtedy całą oświetloną półkulę Księżyca. Po pełni zaczyna ubywać Księżyca czyli cofa się. Księżyc jest w III kwadrze, kiedy linie Ziemia-Księżyc-Słońce tworzą kąt prosty. Miesiąc synodyczny kończy się (pełny cykl zmian faz Księżyca) i mamy kolejny nów.
Rytmy księżycowe stanowią odbicie ruchu wirowego Ziemi i ruchu orbitalnego Księżyca wokół Ziemi. Ich efektem są siły pływowe powodujące między innymi przypływy i odpływy mórz. Najbardziej wysokość pływów morskich zależy od tego, w jakim położeniu względem Ziemi i Słońca znajduje się Księżyc.
Wody gruntowe również podlegają pływom, wędrując z dolnych części roślin do góry, ziemia nie przyjmuje wtedy wilgoci.W przeciwnej fazie cyklu soki roślinne odpływają z liści do korzeni a ziemia jest chłonna. 
  • Nów, do którego również zaliczamy dzień przed i dzień po dacie nowiu, to czas kiedy woda odpływa do części podziemnych roślin. Korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia ale części nadziemnie są mało wrażliwe. To dobra pora na usuwanie chorych pędów a także przycinanie tych zdrowych, możemy skutecznie zwalczać choroby roślin i zagrażające im szkodniki. W okresie nowiu możemy jeszcze uratować chore rośliny przez ich całkowite cięcie. Nie powinniśmy w tym czasie wysiewać, wysadzać, pikować, przesadzać roślin a także odchwaszczania i okopywania, które może uszkodzić korzenie.
  • I kwadra (Księżyca przybywa), woda jest transportowana od korzeni do góry, do liści i owoców. W tym czasie przeprowadzamy: sadzenie, przesadzanie drzew i krzewów owocowych, siew warzyw liściowych. To dobra pora na przygotowanie sadzonek do ukorzeniania, szczepienie drzew, krzewów, zasilanie i podlewanie gleby. Korzenie roślin są wtedy najmniej wrażliwe na uszkodzenia, dobrze przyjmują się i ukorzeniają. Można usuwać chwasty, okopywać rośliny, przekopywać grządki oraz spulchniać ziemię w doniczkach. 
  • Pełnia, do której zaliczamy również dzień przed i dzień po dacie pełni, to najlepszy czas na nawożenie i podlewanie roślin. Wszelkie prace pielęgnacyjne tj. pielenie, zwalczanie chwastów oraz szkodników, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin, nie będą zagrożeniem dla korzeni.
  • III kwadra (Księżyca ubywa), woda odpływa z części nadziemnych roślin do korzeni. W tym czasie części nadziemnie rośliny są mało wrażliwe na uszkodzenia. To dobry moment na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew owocowych, ozdobnych oraz żywopłotów. Przycięte rośliny szybciej regenerują się, tracą mniej soków. W tym czasie zaleca się siew i sadzenie roślin cebulowych, motylkowych i korzeniowych, zwalczanie chwastów, chorób i szkodników. Ścięte kwiaty dłużej zachowują świeżość.
W biodynamice, wykorzystuje się również fakt, że Księżyc, wędrując po niebie, przechodzi na tle dwunastu gwiazdozbiorów. Wszystkie znaki zodiaku zostały podzielone na cztery żywioły: ogień, ziemia, powietrze i woda. Każdemu z nich przypisano części roślin, na które najlepiej oddziałuje Księżyc będący w danym znaku (kwiaty, owoce, liście i korzenie).
  • Gdy Księży znajduje się w znakach ognia (Baran, Lew, Strzelec), to dobry czas na pielęgnację roślin, których plonem są owoce i nasiona.
  • Gdy Księżyc znajduje się w znakach ziemi (Panna, Koziorożec, Byk), to dobry czas na prace z roślinami korzeniowymi, przesadzanie drzew i zbiór warzyw korzeniowych.
  • Gdy Księżyc znajduje się w znakach powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik), to dobry czas na siew i pielęgnację roślin kwiatowych.
  • Gdy Księżyc znajduje się w znakach wody (Rak, Skorpion, Ryby), to dobry czas na siew i pielęgnację liściowych i ziół. Nie zbieramy plonów, bo gorzej się przechowują.
Źródło:
"Mój piękny ogród" kalendarz ogrodniczy 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz