4.07.2016

Urocze Storczyki

Rodzina Orchidaceae - storczykowate.
Storczyki występują w lasach tropikalnych obu Ameryk, Afryki i Azji. Porastają konary drzew i wnęki skalne. Jako epifity zadowalają się garstką podłoża, natomiast wodę czerpią z opadów i mgły. 
W strefie umiarkowanej rosną zazwyczaj w poszyciu lasów liściastych i wilgotnych zbiorowisk łąkowych.
Szacuje się, że na świecie występuje ponad 30 tys. gatunków storczyków. Prawdopodobnie nie wszystkie jeszcze zostały odkryte.
W Polsce w warunkach naturalnych możemy spotkać 24 rodzaje tych roślin.
W domach uprawiane są przede wszystkim mieszańce międzygatunkowe i odmiany z rodzajów: Phalaenopsis, Miltonia, Cymbidium i Paphiopedilum.
Do prawidłowej uprawy niezbędna jest wiedza jakiego pochodzenia jest nasz storczyk oraz umiejętność naśladowania warunków.
Cattleya i Phalaenopsis należą do sorczyków epifitycznych (nadrzewnych). W ich urawie należy naśladować warunki lasu tropikalnego czyli: duża wilgotność, wysoka temperatura i rozproszone światło.
Na ziemi, w zaroślach rosną przeważnie Cymbidium i Paphiopedilum. To storczyki z obszarów sawanny, gdzie jest wyraźna różnica między porą deszczu i suszy oraz zmiennych warunków termicznych.
Wymagania storczyków
Światło. Storczyki lubią światło i najlepiej czują się na parapetach wschodnich okien. Jeśli trzymamy je w pomieszczeniach o wystawie zachodniej lub południowej to latem należy odstawić je o 1-2 m. od okna. Intensywne słońce źle wpływa na storczyki.
Podlewanie. Najlepiej zanurzyć doniczkę w misce z wodą i poczekać 10-15 min. aż podłoże nasiąknie. Następnie wyjąć doniczkę z misy i poczekać pół godziny by nadmiar wody wyciekł z pojemnika. Storczyki podlewamy gdy mamy pewność, że podłoże zdążyło zupełnie przeschnąć. Możemy to poznać po korzeniach. Jeśli są one zielone, to jeszcze nie przyszedł czas na podlewanie. Natomiast jeśli korzenie są srebrzyste, białe to sygnał, że trzeba roślinę podlać.
Do podlewania najlepiej stosować wodę o temperaturze pokojowej filtrowaną lub odstaną.
Nawożenie. Dla storczyków zostały stworzone specjalne nawozy o odpowiednio zbilansowanym składzie. Rośliny nawozimy co 2-3 tygodnie i tylko te, które są w okresie wzrostu i kwitnienia. Nie nawozimy okazów, które rozpoczęły okres spoczynku.
Wilgotność powietrza. Storczykom musimy zapewnić wilgotność powietrza na poziomie co najmniej 60%, a dla falenopsisa powinna wynosić nawet 80%. Możemy ustawić w pobliżu rośliny nawilżacz powietrza, albo wstawić doniczkę ze storczykiem do misy wyłożonej kamykami. Do misy wlewamy na dno wodę, pilnując, aby korzenie nie miały z nią kontaktu. Parująca woda będzie nawilżać powietrze.
Temperatura. Storczyki należą do roślin ciepłolubnych. Najlepiej służy im tem. około 24⁰C latem i 18⁰C zimą. Lubią gdy temperatura w nocy jest nieco niższa niż w ciągu dnia. Latem możemy je ustawić przy uchylonym oknie, natomiast zimą na noc przykręcać kaloryfer.
Przesadzanie. Rośliny przesadzamy gdy mają mocno przerośnięte korzenie (za bardzo wystają z doniczki), rozłożone podłoże (straciło swoje właściwości), a także kiedy przelaliśmy korzenie i zaczynają one gnić. Do nowych, większych doniczek storczyki przesadzamy średnio co 2 lata. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać wiosną.
Zanim przesadzimy roślinę do nowego pojemnika należy usunąć martwe i chore korzenie, ścinając je aż do zdrowego miejsca. Rany przysypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Podłoże dla storczyków musi napowietrzać korzenie rośliny oraz zapewnić właściwe odprowadzenie wody (kora sosnowa, mech torfowiec, łupiny orzecha kokosowego, torf, keramzyt. węgiel drzewny). Można również kupić gotową mieszankę dostępną w sklepach ogrodniczych.
Nie przesadzamy kwitnących storczyków!!
Choroby i szkodniki. Storczyki należą do roślin wrażliwych na bakteriozy: mokra zgnilizna bakteryjna lub bakteryjna plamistość liści.
Do chorób grzybowych należą: antraknoza, zgnilizna twardzikowa, plamistość obwódkowa liści, fytoftoroza, zgorzel oraz fuzarioza.
Szkodniki, które atakują storczyki to wełnowce, mszyce, wciornastki, tarczniki oraz przędziorki.
 U falenopsisów, po przekwitnięciu dobrze jest przyjrzeć się łodydze. Na jej końcu mogą się jeszcze zawiązać pąki. W takim przypadku pozostawiamy ją, aby roślina kontynuowała kwitnienie. Jeśli łodyga u naszego storczyka zasycha to wycinamy ją u podstawy lub obcinamy nad 2-3 oczkiem.

Systematycznie wycieramy liści storczyka wilgotną ściereczką z kurzu, ponieważ zapobiega to rozwojowi chorób. Kurz również blokuje dopływ światła.
Przy zraszaniu liści i korzeni uważajmy aby woda nie zalegała w sercu rośliny. W przeciwnym razie liście zaczną gnić.

Jak kupować storczyka??
Wybieramy rośliny bez plam i oznak chorobotwórczych. Storczyk musi mieć mięsiste, grube i zielone liście. Najlepiej jeśli ma dużo nierozwiniętych pączków, dłużej będzie nam kwitł w domu. Należy również sprawdzić w jakim stanie są korzenie. Powinny być zielone. Miękkie i wodniste oznaczają, że roślina została przelana. Ochronną folię najlepiej zdjąć kilka godzin po przyniesieniu okazu do domu. Będzie miała czas na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

Uwaga!!
Nie wolno stawiać storczyków obok misy z owocami, bowiem wydzielają one etylen, który skraca czas kwitnienia.

Czy wiesz, że...jednym z najbardziej znanych jadalnych storczyków jest wanilia?? Do aromatyzowania potraw i kosmetyków używa się jej strąków i znajdujących się w nich nasion. Oprócz wanilii jadalne jest również dendrobium, cymbidium oraz falenopsis. Natomiast katleje wykorzystuje się do produkcji perfum.

Budowa kwiatu storczyka

Orchidea
Orchidea to ładniejszy niż kalafior kwiat
Co nie znaczy 
Bym doradzał komuś, żeby orchideę jadł.

Broń mnie Boże,
Nie doradzam tego wcale,
Gdyż jedzenie orchidei mogłoby się odbić na marale.

Orchidea bowiem,
Zdaniem profesora Fojta,
To istota nadzwyczajnie piękna,
Ale jednocześnie nadzwyczajnie nieprzyzwoita.

Sam profesor zresztą
(Dziś czcigodny starowina)
Już dokładnie nawet nie pamięta, co mu mianowicie
Orchidea przypomina.

Choć stwierdzenie to na pozór brzmi dość psotnie,
Niemniej jednak
Coś niezdrowo zmysłowego w orchidei jest istotnie.

Orchidea skromnie zwykle przyodziana w listki
Już z natury, powiedziałbym
Ma naturę ekshibicjonistki.

Oczywiście nikt z nas ludzi
Gorszyć się tm faktem 
Nie ma prawa.
Ostatecznie to jest przecież
Jej prywatna
Orchidei sprawa.

Jak pozwala jej orchidei zachować się w ten sposób
Nie wypada nam się wtrącać w te historie
W charakterze trzecich osób.

Nie wiadomo zresztą wcale
Czy my byśmy lepsi byli
I w tropikach musząc kwitnąć nie użyli
Tak jak ona
Wszystkich swoich seksapili.

Ludwik Jerzy Kern
Z cyklu "Portrety kwiatów"
  

Źródło:
L. Startek, K. Mynett "Rośliny ozdobne"
"Niezbędnik ogrodnika" nr 3/2014
"Mam ogród" nr 11/2015
Zdjęcia własne

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz