Na początku lata wykopujemy cebule kwiatowe. Niektóre gatunki wymagają przesadzania co 2-3 lata, inne co roku. Dzięki przesadzaniu zapobiegniemy nadmiernemu zagęszczeniu, które uniemożliwia tworzenie się nowych cebul i może być początkiem rozwoju różnych chorób, a także unikniemy wyjałowienia gleby. Wykopując cebule i bulwy będziemy mogli oddzielić cebule oraz bulwy przybyszowe od matecznych.
Cebule tulipanów |
Tulipany najlepiej wykopywać co roku. Przy ciepłym i deszczowym lecie rozwija się groźna choroba - fuzarioza. Przez kilka lat na tym samym miejscu pozostawić odmiany z grupy mieszańców Darwina, oraz dziko rosnące gatunki takie jak: tulipan późny, leśny i turkiestański.
Narcyzy, które należą do grupy wielkoprzykoronkowych i trąbkowych przesadzamy co roku, lub co 2-3 lata. Odmiany drobnokwiatowe możemy pozostawić na tym samym miejscy przez kilka lat. Cebul delikatnie czyścimy, aby nie uszkodzić piętki. U narcyzów cebule przybyszowe powstają wewnątrz cebuli matecznej. Po około 3-4 latach można je łatwo oddzielić.
Krokusy możemy pozostawić na tym samym miejscu kilka lat.
Hiacynty mogą rosnąć na tym samym miejscu dłuższy czas, ale ze względu na zagrożenie chorobami najlepiej co roku je wykopać.
Szachownice przesadzamy co 5 lat. Cebule przechowujemy przykryte trocinami albo torfem.
Zimowity mogą pozostać na tym samym miejscu kilka lat. W połowie lipca wykopujemy je i od razu sadzimy na nowe miejsce. Jeśli chcemy przechować, to najwyżej do połowy sierpnia.
Przechowywanie cebul i bulw
- Przez 7-14 dni w tem.około 25C podsuszamy cebule i bulwy.
- Przechowujemy je w przewiewnej altance, szopie albo wiacie. Optymalna tem. to około 20C.
- Cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, liści, pędów i resztek korzeni. Taki zabieg przeprowadzamy po 2-3 tygodniach od wykopania.
- Cebule oraz bulwy, które są osłonięte suchą łuską, przechowujemy w skrzynkach albo papierowych torebkach (powinny być otwarte lub posiadać otwory). Zawsze muszą być ułożone cienką warstwą.
- Cebule lilii i szachownic, które nie są osłonięte suchą łuską, przesypujemy torfem albo trocinami.
- Podpisujemy wszystkie torebki i skrzyneczki nazwą odmiany.
- W trakcie przechowywania systematycznie usuwamy cebule chore, gnijące i wyschnięte.
- Unikamy przechowywania cebul i bulw w pomieszczeniach razem z kwiatami, owacami i warzywami, aby uniknąć uszkodzenia zawiązków pędów i kwiatów.
Źródło:
"Działkowiec" Nr 7/2016
Zdjęcie własne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz