26.09.2016

Rhododendron / Różanecznik

Rodzina: Ericacea - wrzosowate.
Różaneczniki są krzewami osiągającymi 2-3 m. wysokości. Posiada zimozielone, skórzaste liście o eliptycznym kształcie. Kwiaty mogą być lejkowate albo dzwonkowate, pięciopłatkowe, tworzące gęste baldachogrona (kolory kwiatów występują w bardzo szerokiej palecie barw). Kwitnie od kwietnia do końca czerwca.
To jedne z najbardziej ozdobnych krzewów uprawianych w ogrodach i w parkach.


Stanowisko
Dla różaneczników wybieramy miejsca lekko zacienione. Ponieważ, posiadają nieduży i płytki system korzeniowy, dlatego bardzo dobrze rosną posadzone pod koronami drzew, które chronią je przed ostrym słońcem i silnym wiatrem. Różanecznik należą do bardzo wymagających roślin pod względem gleby i klimatu. Ich uprawa udaje się tylko na glebach kwaśnych (pH 4,5-5,5), próchniczych, przepuszczalnych i zawsze lekko wilgotnych.
Sadzenie
Różaneczniki sadzimy do gruntu od kwietnia do połowy września. W ogrodzie wybieramy dla nich miejsca zaciszne. Podobnie jak u hortensji, różaneczniki sadzimy na takiej samej wysokości jak rosły w doniczce. Przed posadzeniem musimy wykopać spory dół, 50 cm. głębokości i 80 cm. szerokości. Następnie wsypujemy specjalną mieszankę przeznaczoną dla różaneczników i mieszamy ją z ziemią ogrodową.
Podlewanie
Krzewy podlewamy regularnie, zwłaszcza w okresie kwitnienia, również zimą należy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Powierzchnię wokół różanecznika dobrze jest wyłożyć kilkucentymetrową warstwą kory. Będzie ona chronić glebę przed wysychaniem i ograniczy rozwój chwastów.
Nawożenie
Krzewy dokarmiamy systematycznie od wiosny do lata nawozem dla roślin kwasolubnych. Najlepiej stosować nieduże dawki nawozu, ponieważ różaneczniki są wrażliwe na zasolenie gleby.
Okrywanie
Młode różaneczniki dobrze jest na zimę okryć agrowłókniną, która ochroni je przed mroźnym wiatrem i ostrym wiosennym słońcem.
Tylko na terenach Polski zachodniej i południowej można różaneczniki uznać za zimotrwałe, natomiast na pozostałych terenach wymagają już zabezpieczenia przed mroźną zimą.
Pielęgnacja
Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie osłabić krzewu.
Ze względu na płytki system korzeniowy, ziemi wokół różanecznika nie należy przekopywać.


Źródło:
L. Startek, K. Mynett: Rośliny ozdobne
Kwiaty, drzewa i krzewy ozdobne - Gazeta Wyborcza (wydanie specjalne)
Zdjęcia własne

 

12.09.2016

Mali ogrodnicy czyli grządka dla dzieci

Jeśli posiadamy dzieci, to warto pomyśleć o zrobieniu w ogrodzie dla nich grządki. Nasze pociechy chętnie zaangażują się w prace ogrodowe, pod warunkiem, że je do tego zachęcimy. Pielęgnacja roślin jest nie tylko dobrą zabawą, to również nauka odpowiedzialności.
Na początek wybieramy odpowiednie miejsce na założenie takiej grządki. Takie miejsce powinno być nasłonecznione, aby zapewnić odpowiedni wzrost roślin. Musimy jednak pamiętać, że dzieci nie powinny przebywać zbyt długo na słońcu, dlatego dobrze jest osłonić je przed słońcem rozstawiając obok grządki parasol.
Grządka może być kwadratowa lub prostokątna, tak aby był do niej łatwy dostęp z każdej strony.
Przy przekopaniu ziemi, wybieraniu chwastów oraz grabieniu powierzchni trzeba będzie dziecku pomóc. Natomiast samodzielnie może wyznaczyć rzędy do wysiewu nasion oraz sadzenia roślin. Dla dzieci wybieramy łatwe w uprawie rośliny, które szybko rosną.
Warzywa: różne odmiany fasoli, groszek, bób, rzodkiewka, sałata, szczypiorek, botwinka, pomidorki koktajlowe, dynia.
Owoce: poziomki, truskawki.
Zioła: mięta, melisa, bazylia, rzeżucha.
Kwiaty: liliowiec, nasturcja, stokrotka, nagietek, bratek, maciejka, groszek pachnący, niezapominajka, orlik, słonecznik.
Rośliny do suchych bukietów: suchlin, zatrwian, miechunka.
Dziecku musimy pokazać, że po wysianiu nasionek trzeba rządek oznaczyć tabliczką z opisem. Jedną z ulubionych czynności dzieci jest podlewanie. Zakupmy specjalnie dla nich małą konewkę z sitkiem o drobnych otworach, by samodzielnie mogły podlewać swoje uprawy. Przydadzą się również grabie, szpadel, szufla, rękawiczki, fartuszek oraz taczka. Narzędzia dla dzieci muszą być bezpieczne, o krawędziach gładko wyszlifowanych, nie mogą mieć ostrych zakończeń. Najlepsze są narzędzia wykonane z tworzyw polimerowych, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości.
Zanim wzejdą pierwsze plony pokażmy dziecku jak wyglądają chwasty i dlaczego należy je usuwać, dlaczego tak ważne jest podlewanie roślin i wzruszanie gleby. 
Pamiętajmy, że nasionka które dajemy dziecku do wysiania, nie mogą być zaprawiane środkami chemicznymi. Na grządce dziecięcej nie stosujemy żadnych nawozów chemicznych, stosuje się tylko nawozy naturalne. Na szkodniki wykorzystujemy wywar z pokrzywy i skrzypu.
Nagietek

Starszemu dziecku przyda się stolik do przeprowadzania ogrodniczych eksperymentów, możemy również założyć mini inspekt lub szklarenkę. A jeśli nasz mały ogrodnik lubi obserwować przyrodę to przydatna okaże się także lupa.

Nasturcja
Jeśli nie posiadamy ogrodu lub działki to możemy dziecku założyć ogródek na balkonie lub tarasie. Do donic sadzimy gotowe rozsady roślin. Świetnie sprawdzą się tutaj pomidorki koktajlowe oraz truskawki.

Niezapominajki

Źródło:
Mój ogródek Nr 02/2014
Magnolia Nr 07/2014