29.08.2015

Hippeastrum - zdjęcia

Jerry Baker w swojej książce pt. Ogród pełen kwiatów, napisał: "Jeśli łatwo przyzwyczajasz się do roślin, nie zaczynaj uprawiać Zwartnicy. Roślina ta usidli Cię, zanim się obejrzysz i wkrótce będziesz miał jej kwiaty w całym domu. Z drugiej strony, to nie jest taka straszna perspektywa." :)


Flamenco Queen

Susan




Nymph

Rilona




Lady Jane









28.08.2015

Hippeastrum

Hippeastrum to wieloletnia roślina cebulowa wywodząca się z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. To jedna z łatwiejszych roślin w uprawie.
Jej Polska nazwa Zwartnica jest mało znana (ta nazwa wzięła się od silnie zwartych łusek cebuli).
Hippeastrum często nazywane jest Amarylisem, a są to dwie różne rośliny, co prawda obie należą do rodziny amarylkowatych.
Amarylis pochodzi z Afryki, jego cebule są czarne, zakwita późnym latem na pełnych pędach kwiatostanowych. Zwykle ma od 8-12 kwiatów, mniejszych niż u Hippeastrum. Nasionka u Amarylisa są zielone.
Hippeastrum kwitnie od jesieni do wiosny na pustych pędach kwiatostanowych, zazwyczaj ma od 4-6 kwiatów. Jego cebule mają brązową łyskę okrywającą, natomiast nasionka Hippeastrum są czarne.
Kwiaty Hipeastrum różnią się wielkością oraz kształtem płatków. W zależności od wyglądu kwiatów, podzielono je na dziewięć grup:
1. Galaxy Group np. Brazza, Flamenco Queen, Rilona, Showmaster
2. Diamond Group np. Lemon Star, Magic Green, Pina Colada
3. Colibri Group np. Rapido, Santa Cruz, Tropicana
4. Double Galaxy Group np. Aphrodite, Diva, Marilyn, Red Peacock
5. Double Diamond Group np. Alasca, Double Roma, Pavlova
6. Double Colibri Group
7. Spider Group np. Bogota, Emerald, Lima
8. Butterfly Group np. Cirgue du Soleil, Hawai, Papilio
9. Trumpet Group np. Bonbon, Rebecca, Santiago
Wymagania
Pędzenie. Przystępujemy do niego pod koniec listopada lub na początku grudnia. Sadzimy do doniczki, tak aby cebula była zagłębiona do 1/3-1/2 swojej wysokości. Hipeastrum zaczyna kwitnąć po 4-6 tygodniach od momentu rozpoczęcia pędzenia. Po przekwitnięciu należy jak najdłużej utrzymywać zielone liście. To one, dzięki fotosyntezie gromadzą w cebuli składniki pokarmowe, które pozwalają na prawidłowe wykształcenie paków kwiatowych.
Bardzo ważne w tym czasie jest nawożenie.
Sadzenie cebuli. Nowo zakupioną cebulę myję pod ciepłą bieżącą wodą. Taki zabieg pozwala usunąć stare suche łuski. Następnie moczę całą noc w ciepłym naparze z czosnku (czosnek jest grzybo i bakteriobójczy). Jeśli na cebuli występują czerwone plamki, smaruję je nierozcieńczonym Topsinem. Cebulę Hipeastrum sadzę do ziemi uniwersalnej dla roślin kwitnących, dodając do niej suszonego obornika bydlęcego. Jest on źródłem niezbędnych dla roślin substancji, poprawia strukturę gleby, ponieważ dostarcza pożytecznych bakterii i mikroorganizmów.
Dobieranie doniczki. Hipeastrum sadzimy do doniczki o średnicy 4-6 cm. większej od średnicy cebuli. 
Podłoże. Hipeastrum nie ma jakiś specjalnych wymagań co do podłoża. Możemy posadzić je do uniwersalnej ziemi ogrodniczej, powinna być przepuszczalna i żyzna. Ważne, aby pH podłoża było w granicach obojętnego. Nie należy cebuli sadzić do ziemi kwaśnej.
Cebule należy co roku przesadzać do świeżej ziemi po okresie spoczynku.
Podlewanie. Na początku podlewamy oszczędnie, dopiero gdy pojawią się liście i pęd kwiatowy, zaczynamy podlewać umiarkowanie, najlepiej na podstawek. W ten sposób unikniemy zalania cebuli. Wodę pozostawiamy na podstawku na 30 minut, a to co pozostanie po tym czasie wylewamy.
Czasami zachodzi konieczność podlania rośliny od góry. Wtedy należy ostrożnie podlewać przy brzegu doniczki, tak aby był jak najmniejszy kontakt cebuli z wodą.
Nawożenie. Hipeastrum nawozimy często, wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących, bogatym w potas. Ponieważ cebule maja duże wymagania pokarmowe i nawozowe możemy również stosować rozcieńczone gnojówki a także nawóz kurzy, bydlęcy czy owczy.
Regularne podlewanie, dobre nawożenie i nasłonecznienie wpływa na wielkość cebuli na koniec sezonu wegetacyjnego i ilość pędów kwiatowych w przyszłym sezonie.
Światło. Hipeastrum jest rośliną światłolubną. Najlepiej czuje się na parapetach okien wschodnich i zachodnich. Można je również stawiać na oknie południowym, ale w momencie kwitnięcia należy roślinę przenieść w głąb pomieszczenia. W przeciwnym razie, bardzo szybko przekwitnie. Okna północne to dobre miejsce dla cebuli na spoczynek jesienno-zimowy.
Dobrze jest co jakiś czas obracać doniczkę aby pęd kwiatowy rósł prosto.
Latem możemy cebule przenieść do ogrodu, należy im wybrać miejsce gdzie nie będą narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Dzięki temu, przybiorą na masie i zwiększą obwód.
Temperatura. Hipeastrum należy do roślin ciepłolubnych, w okresie wegetacji temperatura powinna wynosić 18-25⁰C. Podczas wzrostu pędu, można mieć włączony kaloryfer pod parapetem, nie przeszkadza jej suche powietrze. Spadek temperatury poniżej 10⁰C hamuje wzrost Hipeastrum, powoduje gnicie cebuli, czy jej zaczerwienienie. Najlepsza temperatura podczas kwitnięcia to 18⁰C, kwiaty dłużej się utrzymują.
Okres spoczynku. Zazwyczaj trwa 2-3 miesiące (przy temp. 10-16⁰C). Jeśli trzymamy cebule w temp. pokojowej, okres ten trwa około miesiąca.   
Cebule przechowujemy w suchym podłożu.
I jeszcze kilka informacji.
Po przekwitnięciu pędu kwiatowego, należy ściąć zwiędłe kwiaty, pozostawiając tylko łodygę do uschnięcia, aby cebula mogła ściągnąć z niej składniki odżywcze. Pełni ona rolę dodatkowego liścia. Kiedy już cała łodyga uschnie, wyrywamy ją.
Zdarzają się czasami cebule mające ciasną szyjkę, która nie pozwala na rośnięcie pędu kwiatowego. Wtedy najlepiej jest naciąć z dwóch stron szyjkę cebuli, aby umożliwić rośnięcie pędu.
Nie należy zasuszać cebuli zaraz po przekwitnięciu, sama da nam znać o chęci spoczynku, poprzez żółknięcie liści. Ograniczamy wtedy stopniowo podlewanie, przez zmniejszenie dawki wody i wydłużenie odstępów czasu pomiędzy podlewaniami. Trwa to około miesiąca, a uschnięte liście należy usunąć. Prawidłowo zasuszone Hipeastrum musi mieć zaschnięte wszystkie liście.
Młodym roślinom należy zapewnić dobre warunki nieprzerwanie przez 3 lata (nie zasuszamy ich). Dopiero gdy osiągną 16-20 cm w obwodzie, będą nadawać się do kwitnięcia i będzie można je zasuszyć.